Točitá schodiště patří k nejzajímavějším stavebním řešením v rodinných domech. S velkou pravděpodobností vás zaujmou pokaždé, kdy se vám dostanou do zorného úhlu, a možná, že pokud budete například na návštěvě, možná, že zatoužíte se po točitém schodišti alespoň jednou projít sem a tam. Stoupat vzhůru a zároveň se otáčet, může být docela vzrušující představa, a podobné vzrušení můžete zažít ve chvíli, kdy se vyzujete z bot a projdete se po točitých schodech naboso.
V obuvi nebo naboso
Chůze po točitých schodech vyžaduje více pozornosti vzhledem k tomu, že se schodnice zužují a zároveň obtáčí ve spirále kolem středové osy. U širokého schodiště to není tak markantní, ale u menších průměrů je to již poměrně výrazné. Díky tomu musíme být velmi bdělí a vědět, jak správně našlapovat, abychom se ze schodů nezřítili.
Chůze v obuvi je vždy obtížnější, než naboso, je to způsobeno tím, že obuv má pevnou podrážku a ta se nedokáže přizpůsobit tvaru a šíři schodnic, jinými slovy, pokud budete chodit po točitém schodišti naboso, budete mít větší stabilitu, oporu a samozřejmě pocit bezpečí.
Využijte této výhody k posilování klenby – chození po schodech nahoru i dolů má významný vliv na svaly chodidel, jestliže se po schodech pohybujeme bez bot. V dnešní době schází mnohým z nás přirozený pohyb naboso, obouváme zkrátka boty příliš často a ty nám nedovolují natolik zaměstnat svalstvo chodidla, že postupně atrofuje a degraduje, načež se ztrácí příčná i podélná klenba. Jestliže se to nechá dojít příliš daleko, vytvoří se plochá noha, a to pak již vyžaduje náročný léčebný proces a pravidelné návštěvy ortopedické ambulance.
Posilujte i lýtkové svaly – chůzí po schodech naboso se výrazně posilují nejen svaly stehen a hýždí, ale i lýtek, a to je prospěšné mimo jiné zejména našemu krevnímu oběhu a imunitnímu systému.