Možná jste na ně narazili náhodou díky reklamě na domě, okolo kterého jste procházeli, možná jste si jich povšimli na slevových serverech a možná je neznáte vůbec. Únikové hry však momentálně patří k velmi oblíbeným formám zábavy napříč věkovými kategoriemi. Co si vlastně pod tímto pojmem představit?
Jedná se v podstatě o místnost, případně místnosti, kde jste spolu s partou kamarádů uzavřeni a vaším hlavním úkolem je se za pomoci nejrůznějších indicií, stop a vyřešených hádanek dostat ve stanoveném čase ven. Většinou jsou místnosti a tím i celé hry různě tematicky zaměřené. Jednou tak můžete utíkat z vězení, příště pátrat po zmizelé dívce nebo se snažit najít a přivést k životu Golema. Fantazie hraje v tomto případě velkou roli a tvůrcům únikových her rozhodně nechybí.
Po příchodu vás průvodce nejdříve uvede do daného příběhu a vysvětlí základní pravidla týkající se konkrétní hry. Zjistíte tak, kolik času máte na vyřešení a uniknutí, co můžete nebo naopak nemůžete při hře používat a podobně. Zároveň vás průvodce bude u většiny únikových her neustále sledovat na kameře jednak kvůli bezpečnosti a jednak i proto, aby vás v případě, že byste se na nějaké úloze dlouze „zasekli“, zase navedl zpět.
Poté už budete vhozeni do vody a začnete v místnosti hledat rekvizity, dávat dohromady hádanky a luštit šifry a rébusy. Některé jsou vážně těžké a navíc jsou zaměřené na různé druhy myšlení. Je tedy výhodné jít na únikovou hru ve větší partě lidí, abyste měli větší šanci vše stihnout v časovém limitu. Každá hra je jiná, a tak vás čekají rozmanité úkoly. Překvapit vás může také tajná místnost, zajímavé mechanismy a podobně.
Pokud si rádi hrajete a máte rádi dobrodružství, je to rozhodně druh zábavy, který stojí za vyzkoušení. Jedinou nevýhodou je poměrně vysoká finanční náročnost, kdy hry stojí většinou nejméně 1000 Kč. To se však dá vyvážit větším počtem hráčů nebo nákupem na slevovém portálu.