Úkolem masáží je především ulevit od bolesti. Tato forma terapie se používala již v hluboké historii. Praktikovala se v Číně i Egyptě. Masírovat lze nejen lidi. I zvířatům se dá pomocí masáže ulevit od bolesti. Dobře provedená masáž zlepší prokrvení těla, uvolní napětí a svalovou tenzi, pomůže odstranit z těla škodlivé látky, migrénu. Vhodné jsou při přepracování, po vyčerpání, poúrazových stavech. Masáž lze provozovat prsty, dlaněmi nebo masážními pomůckami, kterými jsou nejčastěji nahřáté lávové kameny. K uvolnění a umocnění účinku přispívají aromatické oleje. Uvolňující a zklidňující je olej z třezalky tečkované nebo meduňky. Naopak mátový olej smysly povzbudí. Levandule přispívá k utlumení bolestí hlavy. Intenzita masáží může být různá. Od hnětení, tlakových hmatů až po tření.
Vybrat si můžete z několika druhů masáží.
Klasická masáž pomůže osobám, které mají ochablé a bolestivé svaly. Prokrvuje kůži a uvolňuje napětí. Na rozdíl od čínské masáže se klasická masáž provádí silnějšími a více energickými hmaty.
Čínská masáž používá aromatické oleje. Samotná masáž se provádí rukou a bříšky prstů ke stimulaci důležitých bodů.
Medové masáže se provádí včelím medem. Ohřátý med se aplikuje na tělo a speciálními hmaty se roztírá především po zádech.
Thajská masáž se zaměřuje na celé tělo. Prolíná se částečně s akupresurou. Někdo se může po masáži cítit celý rozlámaný. Při manipulaci se totiž používají protahovací cviky. Při masáži masér využívá nejen dlaně a prsty, ale lokty, kolena i chodidla.
Masáže nejsou vhodné vždy a nehodí se pro každého. Vyhnout by se jim měli osoby při horečce, při postižení kůže, při křečových žilách, onkologických onemocněních, při krvácení, při akutních bolestech, v těhotenství a menstruaci.
Masáž by se měla provádět alespoň dvě hodiny po jídle. Vhodná je i pravidelnost. Od jedné masáže zázraky nečekejte.