Co je to vlastně střídač pro fotovoltaiku? Máme si tím představit něco jako střídání hráčů ledního hokeje, kteří nastupují na ledovou plochu v době, kdy jsou již nasazení hráči unavení a potřebují regeneraci? Ne, tak tomu opravdu není, střídače se starají o jednu z nejdůležitějších funkcí, aby vám fotovoltaická elektrárna byla doma vůbec co platná.
Střídač někteří lidé přezdívají srdcem fotovoltaiky. Bez něho vám sice solární panely vyrábí na střeše elektrickou energii, ale ta má takové parametry, s nimiž nelze přímo napájet vaši chladničku nebo Hi-Fi věž. Co to konkrétně znamená?
Fotovoltaické panely produkují elektrickou energii v podobě stejnosměrného proudu (napětí). Vaše spotřebiče v domácnosti však pracují se střídavým proudem. Celý problém totiž spočívá v samotné historii výroby elektrické energie na této planetě. Elektřina se vyrábí v elektrárnách, a ať už jde o zdroje nukleární, vodní nebo na pevná paliva, uvnitř elektrárny se nachází turbíny, které roztáčí generátor elektrického proudu, a odtud putuje do rozvodné sítě střídavý proud. Tomu se také na celé planetě přizpůsobila výroba spotřebičů, a tak to tu „jede“ již desítky let.
Solární panely ale neumí přímo vyrábět střídavý proud, proto je tu zapotřebí právě střídač, který se do této soustavy zapojí tak, aby převáděl stejnosměrný proud na ten střídavý – využitelný pro vaši pračku a kávovar.
Máte-li zájem dozvědět se více informací, jak celý systém vlastně funguje, z čeho se skládají jednotlivé komponenty, jakou má systém životnost, zda se vám fotovoltaika vůbec vyplatí, a zda také přistoupit na podmínky státní dotace, doporučujeme prodiskutovat všechny vaše otázky s odborníky, nejlépe s firmou, která tyto systémy instaluje, má s nimi své zkušenosti, a působí na trhu již více let s dobrými zákaznickými referencemi.